Jord och gödsel

En bra jord är viktigt vid nyplantering för att växten ska etablera sig bra. Vi har tillsammans med vår leverantör Emmaljunga torvmull, tagit fram en egen jord ”RECEPTJORD” där vi valt att tillsätta extra näring. Den lämpar sig utmärkt till plantering i urnor och krukor samt all nyplantering av de flesta plantor. Vissa växter kräver specialjord tex surjordsväxter som vill ha lägre Ph.

Gödsel av befintliga rabatter görs efter behov men i regel på våren och någon gång till under säsongen. Man kan använda sig av Algomin, kogödsel eller någon av de andra produkterna som finns på marknaden. Gräsmattan är det ständigt jobb med, Om man gödslar regelbundet blir gräset grönare och tätare och konkurrerar bättre ut mossa och ogräs. Algomin gödsel har flera bra produkter som lämpar sig vid olika årstider och behov.

Fråga oss i personalen så hjälper vi dig med rätt jord och gödsel till din trädgård.